See suggeroitava on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "suggeroitava",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitava",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present passive participle"
},
"expansion": "suggeroitava",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "suggeroitav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "suggeroitavuus"
}
],
"form_of": [
{
"word": "suggeroida"
}
],
"glosses": [
"present passive participle of suggeroida"
],
"id": "en-suggeroitava-fi-verb-OUKj1lRq",
"links": [
[
"suggeroida",
"suggeroida#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsuɡːeroi̯tɑʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠uɡːe̞ˌro̞i̯t̪ɑ̝ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oitɑʋɑ"
}
],
"word": "suggeroitava"
}
{
"derived": [
{
"word": "suggeroitavuus"
}
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "suggeroitava",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitava",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "suggeroitavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suggeroitavattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suggeroitavineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "suggeroitavinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present passive participle"
},
"expansion": "suggeroitava",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "suggeroitav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present passive participles",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oitɑʋɑ",
"Rhymes:Finnish/oitɑʋɑ/5 syllables"
],
"form_of": [
{
"word": "suggeroida"
}
],
"glosses": [
"present passive participle of suggeroida"
],
"links": [
[
"suggeroida",
"suggeroida#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"present"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsuɡːeroi̯tɑʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠uɡːe̞ˌro̞i̯t̪ɑ̝ʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-oitɑʋɑ"
}
],
"word": "suggeroitava"
}
Download raw JSONL data for suggeroitava meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.